Strečing

Strečing je typ cvičenia, pri ktorej sú špecifické svaly alebo šľachy zámerne naťahované, aby sa zlepšila ich pružnosť. Výsledkom je pocit zvýšenej kontroly nad svalmi, flexibilita a zlepšenie pohybu. Taktiež pomáha pri zmiernení kŕčov, redukuje stres a zlepší váš postoj.

1. LEPŠIE DRŽANIE TELA

Dobrý strečing pred aj po tréningu vám pomôže pri zlepšení vášho postoja. Pomáha ohnúť vaše svaly a udržať ich uvoľnené a tak držať celé telo v správnom postoji, v ktorom má byť. Pevné svaly môžu spôsobiť hrbenie sa, zhoršenú pohyblivosť a taktiež spôsobiť bolesť.

2. ZLEPŠENIE FLEXIBILITY

Pravidelný strečing zlepšuje flexibilitu a uľahčuje pohyb vášho tela. Uvoľňuje svalstvo a pomaly ho predlžuje. Lepšia flexibilita zvyšuje rozsah pohybu a tým zvyšuje váš fyzický výkon. Pomáha robiť veci ako je zmiernenie každodenných bolestí, rýchlejšie sa pohybovať a tiež vedie k zníženiu šancí na zranenia.

3. VIAC ENERGIE

Pomáha zvyšovať krvný obeh krvi v tele a aj pre mozog. Ak je váš mozog dobre prekrvený ste viac ostražití a taktiež to spôsobí aj to, že sa cítite viac energickejší. Okrem toho, ak sa cítite unavení, spôsobuje to, že sa vaše svaly napínajú a to vedie k bolesti a stuhnutosti vašich svalov. Ak ste unavení je dobre sa postaviť a ponaťahovať vaše svaly a rozprúdiť krv vo vašom tele, čím získate viac energie.

4. ZNÍŽENIE BOLESTI

Bolestivosť svalov a únava sú čiastočne zapríčinené mikrotrhlinami v svalstve (svalovica). Ak ste po cvičení alebo ťažkom tréningu, strečing je účinná forma regenerácie svalov pri predchádzaní svalovici.

5. BUDETE ŠŤASTNEJŠÍ

Strečing je veľmi ľahká forma cvičenia, ktorá pomáha zvyšovať produkciu endorfínov v mozgu. Budete sa cítiť šťastnejší a sebavedomejší, že nabudúce toho môžete urobiť viac a lepšie.

ZÁSADY STREČOVANIA
  • pohyblivosť a ohybnosť je individuálna,
  • techniku a rozsah si treba prispôsobiť vlastným možnostiam,
  • cvičenie by nemalo bolieť, ale mali by ste cítiť naťahovanie svalu,
  • jeden cvik by mal trvať v priemere 20 – 30 sekúnd,
  • pravidelné dýchanie,
  • postupovať treba pomaly od základných cvikov po náročnejšie,
  • stále sa treba vrátiť do východzej polohy,
  • prebieha pomaly a kontrolovanými pohybmi.

Pravidelný strečing pred aj po tréningu vás urobí šťastnejšími, flexibilnejšími a energickejšími. Avšak aj strečing treba cvičiť s mierou, pretože neprimerané naťahovanie svalu je bolestivé a ešte nikomu nepomohlo.

 

TrainSmart&FeelGood
USAcademy?️‍♀️?️‍♂️

Share this post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *