Deti a cvičenie

Závisí to od toho, aké je vaše dieťa staré, a ako sa  pohybuje. Aktívna aktivita u detí predškolského veku (vo veku od 3 do 5 rokov) by mala byť po celý deň  60 a viac minút u detí a dospievajúcich v školskom veku (od 6 do 17 rokov)by mala byť po celý deň 90 a viac minút. Môže to znieť  veľa, ale nebojte sa! Vaše dieťa už možno spĺňa odporúčané úrovne fyzickej aktivity.  Povzbudzujte svoje dieťa, aby sa zúčastňovalo na aktivitách, ktoré sú primerané jeho veku, sú príjemné a ponúkajú rozmanitosť!

Odporúčané úrovne pre deti predškolského veku (vo veku od 3 do 5 rokov)

 • Deti v predškolskom veku (vo veku od 3 do 5 rokov) by mali byť po celý deň fyzicky aktívne kvôli rastu a vývoju.
 • Opatrovatelia dospelých by mali podporovať deti v predškolskom veku, aby boli aktívne, keď sa hrajú.

Odporúčané úrovne pre deti a dospievajúcich vo veku od 6 do 17 rokov

 • Deti a dospievajúci vo veku od 6 do 17 rokov by mali každý deň vykonávať fyzickú aktivitu so strednou až intenzívnou intenzitou najmenej 60 minút (1 hodinu) vrátane dennej aeróbnej aktivity a aktivít posilňujúcich (napríklad beh alebo skákanie) a ktoré budujú svaly (napríklad lezenie alebo kliky) .

Deti potrebujú fyzickú aktivitu, aby vyrastali silné a zdravé

Každý týždeň by mali byť zahrnuté tieto tri typy fyzickej aktivity pre deti a dospievajúcich:

1. Aeróbna aktivita
Väčšinu denných 60 minút fyzickej aktivity vášho dieťaťa by mali tvoriť aeróbne aktivity, ako napríklad chôdza, beh alebo čokoľvek, vďaka čomu mu srdiečko bije rýchlejšie. Okrem toho ich povzbuďte k tomu, aby aspoň 3 dni v týždni vykonávali aeróbne aktivity, vďaka ktorým rýchlo dýchajú a búši im srdce.

2. Posilnenie
svalov Zahrňte aktivity na posilnenie svalov, ako napríklad lezenie alebo kliky, najmenej 3x v týždni 60 alebo viac minút.

3. Posilnenie
kostí Zahrňte aktivity na posilnenie kostí, ako je skákanie alebo beh, najmenej 3x v týždni 60 alebo viac minút.

Ako zistím, či je aeróbna aktivita môjho dieťaťa stredná alebo intenzívna?

Tu sú dva spôsoby, ako premýšľať o aeróbnej aktivite strednej a intenzívnej intenzity:

 1. Na stupnici od 0 do 10, kde je sedenie 0 a najvyššia úroveň aktivity je 10, je aktivita strednej intenzity 5 alebo 6. Keď vaše dieťa vykonáva aktivitu so strednou intenzitou, jeho srdce bude biť rýchlejšie a bude dýchajte oveľa ťažšie, ako keď odpočívajú alebo sedia. Aktivita intenzívnej intenzity je na úrovni 7 alebo 8. Keď vaše dieťa vykonáva aktivitu intenzívnej intenzity, jeho srdce bude biť oveľa rýchlejšie ako zvyčajne a bude dýchať oveľa ťažšie ako zvyčajne.
 2. Ďalším príkladom je, keď vaše dieťa chodí každé ráno do školy s kamarátmi. Pravdepodobne robia aeróbnu aktivitu strednej intenzity. Ale zatiaľ čo v škole, keď vaše dieťa behá alebo prenasleduje ostatných tým, že sa hrá počas prestávky, pravdepodobne vykonáva intenzívnu činnosť.

Čo myslíme pod „vekovo primeranými“ aktivitami?

Niektorá fyzická aktivita je vhodnejšia pre deti ako pre dospievajúcich. Napríklad mladšie deti zvyčajne posilňujú svoje svaly, keď cvičia gymnastiku, trénuje v  telocvični alebo lezú po stromoch. Deti zvyčajne nepotrebujú formálne programy na posilnenie svalov, napríklad zdvíhanie závažia. Ako deti starnú a dospievajú, môžu začať so štruktúrovanými programami zdvíhania závažia. Môžu napríklad robiť tieto typy programov ako napr. futbal alebo basketbal.

Keď sa v jednej vete spomenie cvičenie a deti, väčšine ľudí príde na myseľ zastavený rast u detí, problémy s kĺbami a šľachami v neskoršom veku a viac-menej mnohí zastávajú názor, že deti by cvičiť nemali, majú ešte čas…

To, že pohyb je zdravý a aktivita má pozitívny vplyv na celkové zdravie človeka je samozrejmosťou.

Fyzická aktivita má rôzne benefity, napríklad:

 • Efektívnejšia strata tuku
 • Zlepšenie kvality spánku
 • Pomáha lepšie sa cítiť a byť so sebou viac vyrovnaný
 • Celkové zlepšenie duševného zdravia
 • Zvyšovanie hustoty kostí a znižovanie rizika osteoporózy
 • Zvyšovanie sily a svalovej hmoty
 • Zlepšenie pamäti a mnohých kognitívnych funkcií
 • Zníženie rizika srdcových ochorení

TrainSmart&FeelGood

USAcademy?️‍♀️?️‍♂️

Share this post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *