Regenerácia

Počas cvičenia naše telo dostáva zabrať. Svalom tým spôsobujeme zranenie v podobe minitrhlín v svalových vláknach, ktoré ak nebudú dobre zahojené, nie len že budú pobolievať (svalovica), ale telo nebude schopné podať stopercentný výkon pri ďalšom tréningu.

1. SPÁNOK

Počas spánku sa vylučuje rastový hormón, ktorý pomáha regenerovať rastové bunky a tkanivá, obnovuje kosti a svaly a zvyšuje našu imunitu. Čím intenzívnejšie a dlhšie trénujeme, tým dlhšie by sme mali spať. Okrem spánku v noci ( 7 – 8 hod) sa odporúča aj kratší spánok počas dňa, ktorý by ale nemal presiahnuť 90 minút, aby sa nenarušil váš biorytmus.

2. TEPLÁ A STUDENÁ SPRCHA

Teplá sprcha zregeneruje svaly, znižuje telesné napätie, pôsobí proti stresu a úzkosti, otvára póry a prečisťuje pokožku, redukuje opuchy a má pozitívny vplyv na nervové zakončenia a orgány.

Studená sprcha stimuluje imunitný systém, zvyšuje bdelosť, zbaví telo únavy, urýchľuje metabolizmus, napne pokožku , a taktiež je to prevencia pred ochoreniami. Pomáha predchádzať bolestiam kĺbov a svalov a napomáha pri fyzickom výkone, preto ju uprednostňujú najmä športovci. Telo sa pod ňou rýchlejšie zregeneruje. Ľudia zvládajú lepšie výkyvy teplôt a tlaku.

Počas sprchovania sa odporúča striedať teplú a studenú vodu. Taktiež je dobré saunovanie a otužovanie. Vyplavujú z tela toxické látky a stimulujú náš imunitný systém. Otužovanie sa odporúča pravidelne každý deň a saunovanie 2x do týždňa na konci dňa.

3. STREČING

Prevencia proti zraneniam je dobrý strečing pred a po tréningu, na ktorý netreba zabúdať. Takýchto cvičení je veľké množstvo. Je veľa športov, ktoré sa sústreďujú a zaťažujú rôzne časti tela a tak treba pri strečovaní vybrať cviky zamerané na tie svaly a časti tela, ktoré boli najviac zaťažené. Taktiež sa odporúča foam rollering. Ide o jemnú masáž, ktorá pomôže pretiahnuť boľavé svalstvo, zmierňuje napätie a urýchli čas zotavenia. Pred tréningom je dôležité svalstvo, úpony pripraviť / natonizovať/ dynamickým strečingom a po tréningu zase uvolniť statickým strečingom.

4. STRAVA

Je dôležité dbať aj na zdravú stravu a dodržiavať pitný režim (najlepšie čistou vodou). Taktiež sú dobré rôzne doplnky stravy ako napríklad magnézium alebo omega-3 mastné kyseliny, ktoré znižujú zápaly.

5. KRYOTERAPIA

Zvyšuje telesnú kondíciu a odolnosť organizmu. Kryoterapia je pôsobenie nízkej teploty (- 120 °C a menej) po krátky čas (2 – 3 minúty). Pomáha pri strate pohybových schopností svalu a jeho skrátení, pri zápaloch svalstva a ochorení kĺbov.

6. JÓGA

Pri jóge ide predovšetkým o správne dýchanie, vďaka ktorému sa uvoľňuje svalstvo. Zaradením jógy do vášho tréningu sa zlepší vaša felxibilita a mobilita.

Aby sme sa stali výkonnejšími, silnejšími a rýchlejšími v športe, je dôležité nielen trénovať a cvičiť, ale aj regenerovať. Telo si potrebuje po tréningu oddýchnuť a načerpať nové sily, aby mohlo nabudúce podať lepší výkon ako naposledy, preto netreba zabúdať aj na jeho regeneráciu.

 

OPEN GYM – voľný vstup

  • PO-PIA 11-18 hod
  • SO,NE 09-19 hod
TrainSmart&FeelGood
USAcademy?️‍♀️?️‍♂️

Share this post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *