Švihadlo

  • Medzi výhody skákania na švihadle patrí spaľovanie kalórií, lepšia koordinácia, pevnejšie kosti, nižšie riziko zranenia a zlepšenie zdravia srdca. 
  • Tu je príklad, ako pridať švihadlo do tréningovej rutiny a ako dlho by ste mali skákať cez švihadlo, aby ste získali zdravotné výhody. 

Skákanie na švihadle je jedným z najviac podceňovaných druhov cvičení – a môže byť dokonca efektívnejšie ako iné formy kardia.

Navyše, skákanie cez švihadlo spaľuje veľa kalórií, posilňuje koordináciu a hustotu kostí a môže znížiť riziko zranenia a ochorenie srdca.

Tu je 5 výhod skákania cez švihadlo:

1. Spaľuje kalórie

Skákanie cez švihadlo dokáže spáliť 200 až 300 kalórií za 15 minút. To môže byť viac ako iné nepretržité kardio cvičenia, napríklad beh alebo jazda na bicykli.

Pretože väčšina vašich hlavných svalových skupín pracuje, keď skáčete cez švihadlo, cvičenie je považované za termogénne – vytvára veľa tepla v tele. Vaše telo musí na výrobu tejto energie spáliť viac paliva, aby spaľovalo veľa kalórií.

2. Zlepšuje koordináciu

Skákanie na švihadle vyžaduje špičkovú koordináciu, najmä keď postupujete k zručnejším pohybom, ako je napríklad rýchle švihanie lanom dvakrát v rámci každého skoku.

Nohy musia skákať včas s rotujúcimi zápästiami, aby vytvorili nepretržitý skokový pohyb.

Skákanie cez švihadlo pomohlo zlepšiť motorickú koordináciu u autistických detí, ktoré často bojujú s rovnováhou a koordináciou.

Futbalisti v období dospievania, ktorí skákali cez švihadlo, vykazovali po 8 týždňoch lepšie motorické schopnosti ako tí, ktorí práve robili futbalové tréningy.

3. Znižuje riziko úrazu

Vďaka zlepšenej koordinácii pri skákaní cez švihadlo je menej pravdepodobné, že sa zraníte buď počas cvičenia, alebo pri každodenných činnostiach.

Skákanie cez švihadlo vás núti koordinovať pohyby hornej a dolnej časti tela, aby ste boli svižnejší a vedomie vášho tela sa ohromne zlepšil. Vďaka tomu budeš menej náchylný na zranenie.

4. Zlepšuje zdravie srdca

Keďže pri skákaní cez švihadlo vám rozbúcha srdce, je to skvelé pre váš kardiovaskulárny systém a zdravie srdca. Napríklad švihadlo môže zvýšiť váš V02 Max , čo je miera maximálneho množstva kyslíka, ktoré môže človek spotrebovať počas cvičenia. Čím má niekto vyššiu VO2 max, tým má väčšiu kardiovaskulárnu výdrž.

Skákanie na švihadle je prospešné aj pre ľudí, ktorí už sú ohrození kardiovaskulárnymi chorobami. Pokiaľ cvičíte na švihadle máte  nižší celkový telesný tuk, menej telesného tuku na bruchu a lepšiu pulzovú frekvenciu – to všetko môže prispieť k zdraviu srdca.

Skákanie na švihadle môže posilniť vaše kosti. Hustota kostí meria pevnosť vašich kostí – ak máte v kostiach viac minerálov, ako je vápnik, sú menej krehké a je menej pravdepodobné, že sa zlomia. Vyššia hustota kostí môže tiež znížiť riziko osteoporózy v neskoršom živote, najmä u dievčat a žien.

Odporúča sa, aby ľudia skákali cez švihadlo 10 minút denne, aby zlepšili pevnosť kostí.

Skákanie cez švihadlo zvyšuje hustotu kostí pomocou nárazového tréningu.

Ako začleniť skákanie cez švihadlo do tréningovej rutiny

Ďalšou hlavnou výhodou skákania na švihadle je to, že sa dá robiť takmer kdekoľvek, pokiaľ máte švihadlo so sebou.

Pre začlenenie švihadla do vášho života:

  • Pred akýmkoľvek cvičením skočte na 10 minút na zahriatie, aby ste sa zahriali
  • Absolvujte tri minúty švihadla medzi jednotlivými kolami tréningu
  • Medzi cvikmi, ako sú kliky alebo brušáky, urobte 60 sekúnd rýchlostného skákania cez švihadlo
    TrainSmart&FeelGood
    USAcademy?️‍♀️?️‍♂️

Share this post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *