KETTLEBELL – JEDNODUCHÉ RUSKÉ NÁČINIE

Do nášho tréningového programu od 4. augusta sme zapojili KETTLEBELL tréning pre začiatočníkov a mierne pokročilých pod dohľadom skúseného kondičného trénera Dávida Kedžucha. Poďme si trochu predstaviť tento typ tréningu.

Čo je kettlebell a odkiaľ pochádza? Kettlebell je tradičné “old school” náradie z ruska. Nazýva sa GIRJA – liatinová guľa s plochým dnom a uchom na vrchu.  Prvá zmienka o cvičení s girjou pochádza z ruských slovníkov zo začiatku 18-násteho storočia. V iných kultúrach sa s podobným náčiním stretávame už o niekoľko storočí skôr, napr. v Číne (tzv. shi suo/sek so, “kamenné zámky”; muk yi pai – “špalky s držadlem) či Japonsku (ishi sashi, tetsu sashi).V Rusku sa tradične vyrábali kettlebells jednopudové, jedenapolpudové a dvojpudové GIRJA tj. cca 16kg,24kg a 32kg. V súčastnosti sa používajú kettlebells od 4kg – 48kg v rozmedzí 4kg.

Načo sa používa tréning s kettlebellom? Kettlebell sa využíva ako tréningové náradie k získaniu rôznych tipov sily, celkovej kondícii, mobility a k redukcii nadváhy. Cvičenie s kettlebellom je veľmi variabilné, cvičia sa ako balistické drily – „švihy“ (swings), „trhy“ (snatch), „nadhody“ (cleans),  „tlaky“ – press, vstávanie zo zeme (tgu), drepy na jednej nohe (pistols) atď.

Kto všetko využíva tréning s kettlebellom? 

  • muži aj ženy všetkých vekových kategórii zo záujmom o funkčný tréning – silu, “fyzičku” , redukcia nadváhy.
  • profi atléti a rekreačný športovci, boxéri, MMA zápasníci.
  • powerlifteri, vzpierači, siláci a ďalší old school nadšenci.
  • armáda, polícia, hasiči, špeciálne jednotky, bezpečnostné služby.
  • populácia s neduhami pohybového aparátu (bolesti chrbta, kolien, ramien atď.), využívajúc kettlebell ako rehabilitační nástroj.
TrainSmart&FeelGood
USAcademy?️‍♀️?️‍♂️

Share this post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *