Doplnky stravy

Doplnky výživy nie sú označené ako lieky a nepatria ani medzi potraviny. Sú to hlavne vitamíny, minerály, bielkovinové prášky, tyčinky, športové nápoje a gély. Používajú sa väčšinou pri zvýšenej fyzickej aktivite, kedy treba vášmu telu doplniť energiu. Využívajú ich najmä výkonnostní športovci, ale sú vhodné pre každého, kto je potrebuje.

Ak je váš jedálniček vyvážený, doplnky stravy nepotrebujete, pretože budete mať dostatok glykogénu na približne 1,5 hod cvičenia s vysokou intenzitou.

RYBÍ OLEJ

Obsahuje omega 3, 6, 7 a 9 mastných kyselín, ktoré si naše telo nedokáže samo vyprodukovať a sú pre náš organizmus veľmi dôležité. Omega-3 mastné kyseliny zvyšujú výkon, silu, svalový rast, znižujú krvný tlak a pomáhajú predchádzať zápalom. Ich nedostatok sa prejavuje únavou, suchou pokožkou, lámavými nechtami a vlasmi, častým nachladnutím, bolesťami kĺbov alebo depresiami. Najlepší účinok dosiahnete vtedy, ak budú mať kapsuly aj želatínu z ryby alebo siahnite po tekutom rybom oleji. Odporúčaná denná dávku sú 2 – 3 kapsule denne, resp. 1 čajová lyžička.

MAGNÉZIUM

Je jedným z najdôležitejších minerálov v našej strave. Je dôležitým doplnkom hlavne pre atlétov, pretože dopomáha k lepšej vytrvalosti. Taktiež pomáha predchádzať pri únave, nedostatku energie, predchádza svalovým kŕčom a podporuje zdravie kostí. Odporúčaná denná dávka magnézia je 300 mg.

VITAMÍN D

Môžeme ho získať v podobe slnečného žiarenia. Zabezpečuje normálny vývoj a metabolizmus kostí, priaznivo pôsobí na imunitný systém a prispieva k správnej činnosti svalov. Získame ho najmä z potravín živočíšneho pôvodu, napr. sleď, sardinka, losos. Malé množstvo sa nachádza aj v mäse, vaječnom žĺtku, mliečnych výrobkoch a avokáde. Nedostatok vitamínu D sa prejavuje únavou a podráždenosťou.

BCAA – rozvetvené aminokyseliny

Ak ste často v stave kalorického deficitu, môže sa ľahko stať, že okrem tuku spaľujete aj svaly. BCAA zabezpečuje novotvorbu svalových vlákien. Dodávajú energiu, zlepšujú vytrvalosť, urýchľujú regeneráciu, znižujú únavu a nezaťažujú pečeň. Odporúčaná denná dávka je 20 g pred alebo po tréningu.

KOFEÍN

Kofeín je látka, ktorá sa nachádza v káve, čaji a niektorých sýtených nápojoch. Ide o stimulant, vďaka ktorému budete schopní sústrediť sa. Je účinný pri dlhotrvajúcich maximálnych vytrvalostných výkonoch, výkonoch vysokej intenzity a pôsobí pozitívne na silový výkon. Odporúčaná dávka je 2 – 3 mg na kilogram telesnej hmotnosti.

KREATÍN

Prirodzene sa nachádza v našom tele a hlavným zdrojom jeho príjmu je červené mäso a morské plody. Zvyšuje výkon pri výbušných cvikoch, dopomáha pri regenerácii po cvičení, raste svalov a pri prevencii pred zraneniami. Pri jeho prehnanom používaní zaťaží pečeň a obličky.

U nás si taktiež môžete dať výborný proteinový shake alebo tyčinky s rôznymi príchuťami. Taktiež si môžete kúpiť BCAA ako nápoj alebo prášok a rôzne vitamínové nápoje.

Nezabúdajte, že doplnky stravy by nemali byť náhradou zdravej stravy, preto sú to len doplnky.

OPEN GYM – voľný vstup

  • PO-PIA 11-18 hod
  • SO,NE 09-19 hod
TrainSmart&FeelGood
USAcademy?️‍♀️?️‍♂️

 

Share this post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *