Ako posilniť imunitu a zostať fit?

V tomto období je slovo imunita stále viac a viac prezentované v televízii, rádiách či na sociálnych sieťach. Vždy je lepšie, ak sa dokážeme vyhnúť všetkým chorobám, resp. ich poraziť už v zárodku, ako by sme im mali naplno prepadnúť a zbytočne vystavovať naše telo ich účinkom.

V článku si povieme viac o tom, ktoré kroky by si mal dodržiavať, aby si mal čo najlepšiu imunitu.

Imunita je zložitý systém, ktorý chráni telo pred vírusmi a baktériami z vonkajšieho prostredia. Silnú imunitu si nevybuduješ za deň či dva, ale je to dlhodobý proces a preto by si mal začať s jej posilnením už dnes. Určite si už počul o týchto faktoroch, ktoré majú vplyv na imunitu.

 

Pravidelný pohyb

Výbornou kombináciou je silový tréning spojený s kardiom alebo kondičným tréningom. Dávaj pozor na to, že tu neplatí známe heslo „čím viac tým lepšie“. Hocijaký tréning (či už silový alebo kondičný, krátky a mierny alebo dlhý a ťažký) znamená pre telo stres. Primerané množstvo takéhoto stresu je pre telo pozitívne, ale priveľa mu môže uškodiť. Vtedy dochádza k jeho oslabeniu a taktiež k oslabeniu imunity.

Dbajt na to, aby aj tvoje deti mali denne dostatok pohybu a zabezpečte im rôzne pohybové aktivity primerané ich veku a zdravotnému stavu.

Avšak platí, že nikdy nie je neskoro začať – nezostávaj preto pasívny ani ty, udržiavaj fyzickú aktivitu:

  • počas dňa opakovane realizuj drobné silové cvičenia – drepy, chrbát, brucho, fitlopta, kľuky a pod.
  • neseď dlhšie ako 2 hodiny v kuse
  • využívaj každú príležitosť na pohyb: chodiť, chodiť a chodiť, používaj len schody, prejdi sa o zastávku viac…
  • aspoň 2-krát týždenne sa 40 minút venuj primeraným silovým cvičeniam: činky, kladky, fit lopta, gumové expandery, hydraulické posiľňovacie zariadenia a pod.

Pestrosť na tanieri je základ

Aj táto informácia isto pre teba nie je žiadnou novinkou. A aj keď je neustále omieľaná vo všetkých médiách a článkoch, málokto túto zásadu dodržiava. Snaž sa, aby si telu dával všetky potrebné nutrienty – bielkoviny, sacharidy a tuky. Nezabudni tiež na dostatok vlákniny, lebo tá taktiež zohráva pri imunite dôležitú funkciu. Okrem makronutrientov sa zameraj aj na potraviny bohaté na vitamíny a minerály – najmä na ovocie a zeleninu. Ideálnym riešením v tomto období je zaradenie smoothie nápojov do jedálnička. Pri nich je veľkou výhodou to, že telu dodáš surové ovocie a zeleninu a s nimi maximum vitamínov a minerálov, ktoré by sa mohli tepelnou úpravou zničiť.

 

Dostatok spánku

Spánok je rovnako dôležitý ako pravidelný pohyb alebo strava. O dôležitosti spánku sa dozvieš najviac z tohto článku. Denne by si mal spať aspoň 7 hodín. Ak máš problémy s nespavosťou, skús v prvom rade zistiť, aký to má dôvod a odstrániť ho (stres, príjem kofeínu pred spaním a pod.). Až keď táto taktika nezaberie, siahni po preparátoch na podporu spánku. Veľmi dobre fungujú aj mobilné aplikácie, ktoré pomáhajú zlepšovať kvalitu spánku pomocou meditácie a ukľudňujúcej hudby.

Eliminuj stres, fajčenie a alkohol

Ak je tvojou prioritou dobrá imunita, nemal by si telo vystavovať stresu. Snaž sa dobre spať, oddychovať a menej sa vystavovať stresovým situáciám. Obmedz alkohol na minimum, príp. ho úplne vyraď. O fajčení asi nemá zmysel ani viac hovoriť. Nemá žiadne pozitívne účinky na telo a športovci by sa fajčeniu mali vyhýbať. Nie len, že dlhodobo poškodzuje celé telo, ale znižuje kapacitu pľúc a tým zhoršuje tvoj fyzický výkon vo fitku či v prírode. Rovnako negatívne pôsobí aj na tvoj imunitný systém a práve v období šírenia koronavírusu, ktorý zasahuje pľúca je nezodpovedné fajčiť.

Pomôž telu vitamínmi a minerálmi

Ak dodržiavaš všetky tieto body, si na najlepšej ceste k tomu, aby si si vybudoval silnú imunitu, ktorá ochráni tvoje telo pred vírusmi a baktériami. Ak toto svoje snaženie podporíš vitamínmi a minerálmi, môžeš smelo povedať, že si spravil maximum pre svoje zdravie. Zameraj sa na príjem vitamínov a minerálov z ovocia a zeleniny, ale doplň ich aj z tabliet. Najmä teraz, keď sa začínajú skracovať dni a slnka je stále menej a menej je dôležité dodržiavať správny príjem vitamínu D, ktorý má zásadný vplyv na našu imunitu.

Share this post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *