Maca
Je to koreňová zelenina pestovaná vo vyšších polohách v pohorí Andy. Macu tradične využívali rôzne juhoamerické kultúry, vrátane Inkov, na vyváženie hormónov, proti úzkosti, zvýšenie libida a plodnosti a taktiež zvýšenie vytrvalosti a sily.
Pretože sa maca nevyváža čerstvá, je dehydrovaná a potom rozlomená na prášok.
Obsahuje polysacharidové zlúčeniny, ktoré v tele môžu pôsobiť ako antioxidanty a tým pomáhajú predchádzať rôznym chorobám, ako napríklad rakovine a dokonca aj zlepšiť zotavenie po liečbe.
Na svete je niekoľko druhov macy – biela, žltá, červená, sivá, fialová až čierna. Líšia sa medzi sebou sfarbením, ktorá sa odráža v sile účinku.
Čierna maca
Je najsilnejším typom macy s fialovo-čiernou farbou. Je vhodná tiež na úpravu hormonálneho systému a posilnenie imunity, ďalej ma pozitívny vplyv na pamäť, dobrý spánok, posilňuje psychiku a pomáha pri dlhodobom vyčerpaní organizmu. Má silné antioxidačné účinky.
Horská maca
Má skvelé účinky na nervový, hormonálny a imunitný systém. Žltý ekotyp macy zvyšuje libido, plodnosť, erekciu a má tiež pozitívne účinky pri menopauze.
Pri pravidelnom používaní sa prejaví:
- zlepšenie stavu mysle,
- zníženie stresu a úzkosti,
- zvýšenie psychickej odolnosti,
- posilnenie imunitného systému,
- zvýšené libido a sexuálna túžba,
- znižuje hladinu cholesterolu,
- u žien vyrovnáva hladiny estrogénu a progesterónu,
- u mužov zvyšuje počet spermií a zlepšuje ich aktivitu.
Maca obsahuje:
- 60 – 70% sacharidov vrátane vlákniny,
- malé množstvo tuku a 10 -14% proteínov, zložených z 19 aminokyselín vrátane 7 esenciálnych,
- vápnik, draslík, železo, zinok, mangán, meď, horčík, fosfor, selén a ďalšie,
- vitamíny – C, B1, B2, B3, B6, B12, E.
Na začiatok sa odporúča 1/2 lyžičky zmiešať s vodou, po 5 – 10 minútach sa maca vo vode roztopí, znovu zamiešať a vypiť.
Pridaj komentár