Zelenina čerstvá, mrazená, konzervovaná – ktorá je najlepšia?

Zelenina sa v obchodoch vyskytuje v mnohých podobách, či už ide o čerstvú, mrazenú alebo konzervovanú. Každá obsahuje nejaké živiny, ale vieme, ktorá je tá najlepšia?

Čerstvé plody

Asi by ste povedali, že dobre produkty oberané po dozretí budú obsahovať najviac cenných živín. Áno, v niektorých prípadoch môžu, ale nie je to pravidlom. Rastliny vstrebávajú vysoké percento minerálnych látok z pôdy už vo fázach rastu. Ovocie a zelenina môže tieto živiny syntetizovať dokonca aj počas dozrievania po zbere.

Ovocie a zelenina dozrievajúce až po zbere, je nutrične porovnateľná s plodmi, ktoré boli zozbierané už zrelé. Výsledný obsah živín závisí na množstve ďalších faktoroch – na obsahu minerálií v pôde, sezóne, počasie a spôsobu pestovania.

Tepelne upravované plody

Tepelná úprava môže zvýšiť biologickú dostupnosť niektorých nutrientov. Napríklad, ak povaríme paradajky, dôjde k lepšiemu uvoľneniu antioxidačného karotenoidu lykopénu zo šupky. Väčšinou však pri tepelnom spracovaní dochádza k stratám niektorých vitamínov nielen v dôsledku varu, ale aj v dôsledku vylúhovaní do vody.

Mrazené plody

Pre mrazenia sa používa iba plne vyzretá zelenina a ovocie. Tá je len minimálne spracovávaná. Najčastejšie sa pred procesom mrazenia používa blanšírovanie, proces okamžitého ponorenie plodu do vriacej vody (krátke sparenie) a následného ochladenia. Cieľom blanšírovanie je zamedziť pôsobenie enzýmov zodpovedných za nežiaduce zmeny farby, vône, chuti a výživových vlastností. Hoci môže blanšírovanie ľahko narušiť niektoré molekuly vitamínov, zrelé plody obsahujú pomerne veľké množstvo vitamínov a výsledný obsah je tak vysoký.

Konzervované plody

Do konzerv sa používa aj zrelé ovocie a zelenina.  Konzervované výrobky sú naviac tiež zdrojom konzervantov a ďalších nežiaducich látok (napríklad nálev obsahuje často repný cukor či rôzne modifikátory). Pri konzervovaní sa často používajú dusičnany, ktoré minimalizujú obsah výživných látok natoľko, že riziká prevyšujú zdravotné benefity ovocia a zeleniny. Niektoré plechovky môžu byť kontaminované , chemikáliami spojenými s vyšším rizikom rakoviny.

Ktoré plody sú najvýživnejšie?

Samozrejme tie, ktoré si vypestujeme na záhradke. Čo sa týka konvenčných potravín, každá má svoje pre a proti. Preto je vhodné striedať rôzne druhy – raz čerstvé, raz mrazené, raz tepelne upravené. Dôležité je hlavne to, vôbec ovocie a zeleninu konzumovať.

 

TrainSmart&FeelGood
USAcademy?️‍♀️?️‍♂️

Share this post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *