Goji

Bobule goji sú tiež známe ako Lycium barbarum . Bobule goji pochádzajú z Ázie a ľudia v Ázii používajú toto pestrofarebné ovocie už viac ako 2 000 rokov ako liečivú bylinu a doplnok výživy. Goji bobule sú bežne dostupné  v obchodoch so zdravou výživou a online .

Nedávno podporovatelia predstavili bobule goji do zvyšku sveta s tvrdeniami o mnohých potenciálnych zdravotných výhodách. Moderná veda tieto tvrdenia vyšetruje a vedci mnohé z nich podporili.

Tu je sedem možných výhod bobule goji

1. Chráni oči

Bobule goji chránia pred chorobami očí súvisiacimi s vekom.

Bobule goji môžu pomôcť videniu, pretože obsahujú vysoké hladiny zdravých antioxidantov , najmä zeaxantínu.

Rovnaké antioxidanty môžu tiež zabrániť poškodeniu v dôsledku:

 • UV svetlo
 • voľné radikály
 • oxidačný stres .

Bobule goji chránia sietnicu pred gangliovými bunkami zodpovednými za glaukóm , čo je stav, ktorý môže viesť k strate zraku.

2. Poskytuje podporu imunitného systému

Bobule goji obsahujú zdravé antioxidanty. Antioxidanty sú známe pre svoje vlastnosti zvyšujúce imunitu a schopnosť bojovať proti škodlivým voľným radikálom a zápalom .

Bobule goji obsahujú veľké množstvo vitamínov A a C, podobne ako iné bobule, vrátane čučoriedok a malín. Vitamíny A a C sú životne dôležité pre budovanie imunity a prevenciu chorôb, od bežného nachladnutia až po rakovinu .

3. Chráni pred rakovinou

Za boj proti rakovinovým bunkám zodpovedá vysoká hladina antioxidantov, vrátane vitamínu C, zeaxantínu a karotenoidov. Antioxidanty spomaľujú rast nádorov , zmierňujú zápal a pomáhajú odstraňovať škodlivé látky z tela.

4. Podporuje zdravú pokožku

Bobule goji obsahujú betakarotén , ktorý je základnou fytochemickou látkou. Beta-karotén je známy svojou schopnosťou podporovať zdravú pokožku.

Beta-karotén je zložka používaná v pleťových krémoch na:

 • zlepšiť zdravie pokožky
 • znížiť podráždenie pokožky
 • zvládnuť účinky slnka
 • zvládnuť vplyv starnutia

5. Stabilizuje hladinu cukru v krvi

Bobule goji môžu byť užitočné pri uvoľňovaní cukru do krvi, taktiež vyrovnávajú hladinu inzulínu a glukózy v krvi.

 

6. Zlepšuje depresiu, úzkosť a spánok

Bobule goji môžu pomôcť zlepšiť náladu a kvalitu spánku.

Môžu zlepšiť depresiu a správanie podobné úzkosti,  zlepšiť energiu, náladu a zdravie tráviaceho systému.

7. Zabraňuje poškodeniu pečene

Bobule goji sa používajú na liečbu ochorení pečene v tradičnej čínskej medicíne.

Plody kustovnice čínskej (goji) môžu pomôcť pri riadení zdravia pečene a predchádzaní progresii tukových ochorení pečene spôsobených alkoholom.

Čo robí bobule goji také dobré?

Goji bobule sa často nazývajú superpotraviny, pretože obsahujú chemické zlúčeniny nazývané fytochemikálie, ktoré produkujú rastliny. Fytochemikálie v plodoch goji zahŕňajú polysacharidy, beta-karotén a zeaxantín.

Polysacharidy sú primárnou charakteristikou bobúľ goji. Sú nevyhnutným zdrojom vlákniny.

Beta-karotén je zodpovedný za oranžovo-červený farebný pigment v plodoch goji. Beta-karotén je životne dôležitý pre zdravie očí, kostí, pokožky a vývoj buniek. Množstvo betakaroténu v plodoch goji patrí medzi najvyššie zo všetkých jedlých rastlín .

Zeaxantín hrá rozhodujúcu úlohu pri podpore imunitného systému. Zeaxantín môže zabrániť makulárnej degenerácii , progresívnemu zhoršeniu zraku, ku ktorému dochádza pri zhoršení centrálnej časti sietnice alebo makuly.

Pridanie bobúľ goji do stravy
 • smoothie
 • trailové zmesi
 • ovsené vločky
 • jogurt
 • šaláty
 • pečivo
 • dezerty
 • sladké omáčky

 

Bobule goji sú k dispozícii čerstvé alebo sušené. Goji bobule sú k dispozícii vo forme doplnkov v obchodoch so zdravou výživou a online .

TrainSmart&FeelGood
USAcademy?️‍♀️?️‍♂️

Share this post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *