Rehabilitácia športových úrazov

Šport prináša množstvo priestoru pre sebarealizáciu, s čím súvisí aj náš výkon. Čím viac chceme niečo dokázať sebe alebo ostatným, tým menej si uvedomujeme riziko úrazu. K podceneniu rizika sa často pridajú aj chyby v technike daného športu a nepripravenosť organizmu na výkon.

Ako predísť športovým úrazom

1. ROZCVIČKA

Pred každou športovou aktivitou je potrebné sa dôkladne rozcvičiť aby sa telo zahrialo. Najlepšie sú pohyby s veľkým rozsahom a malou intenzitou, napr. krúženie v ramenách a bedrách, dvíhanie kolien, bociania chôdza, chôdza po špičkách, niekoľko drepov. Pridajte niekoľko predklonov, úklonov  trupu, precvičte si pomaly pohyby hlavou. Takáto rozcvička zaberie minimum času a pripraví srdcovo-cievny aparát aj svaly a kĺby na vyššiu záťaž. Bez rozcvičky môže dôjsť k natiahnutiu alebo až natrhnutiu svalov, bolestiam kĺbov (hlavne kolien, ramien, členkov) a k zápalom šliach (Achillova šľacha, tenisový lakeť…).

2. OCHRANNÉ PROSTRIEDKY

Majú preventívny charakter a sú cenovo dostupné. Ich používanie môže mierne obmedzovať, no keď si na ne zvyknete bude to v poriadku. Využite ich ďalšie pridané hodnoty: môžte si ich vylepšiť podľa seba a potom vás vedia odlíšiť od ostatných. Čo je práve pri športe úžasná výhoda.

3. STREČING

Účinne zníži svalové napätie a pripraví sval na regeneráciu. Po výkone je dôležité odplaviť zo svalov metabolity a dodať živiny. Regenerácia v uvoľnenom svale prebieha 10x rýchlejšie a efektívnejšie ako nezrelaxovanom svale. Po športovom výkone venujte aspoň 5 minút strečingu. Ide o jemné natiahnutie zaťažovaných svalov.

DRUHY TERAPIÍ

1. TEJPING

Sú to lepiace pásky, ktoré sa lepia na kožu. Účinok závisí od spôsobu nalepenia. Výborný efekt má tzv. lymfatická korekcia, ktorá sa využíva taktiež pri poúrazovom opuchu a urýchľuje vstrebávanie opuchu. Dá sa tiež použiť tzv. inhibícia – utlmenie preťaženého svalu. Prípadne zafixovanie oslabeného kĺbu.

2. LOKÁLNA KRYOTERAPIA

Ide o lokálne pôsobenie chladu (až do -32°C). Účinok je najvyšší počas prvej akútnej fázy po zranení, najmä počas prvých 72 hodín. Lokálna terapia chladom má mnoho účinkov, zmenšuje opuch, redukuje zápal, má analgetický účinok (proti bolesti), uvoľňuje svalstvo.

3. REBOX

zázračná krabička na lokálne odkyslenie tkanív, najčastejšie sa využíva, keď vznikne po úraze opuch. Napomáha rýchlejšiemu vstrebávaniu opuchu na princípe úpravy pH tkanív. Najlepší efekt je počas prvých 48 hodín.

4. MAGNETOTERAPIA

Neinvazívna a bezbolestná liečba, pri ktorej pôsobí špecifické magnetické pole na ľudský organizmus. Využíva sa najmä na urýchlenie hojenia mäkkých tkanív a kostných zlomenín. Má tiež protiopuchový efekt, analgetický efekt a uvoľňuje svalstvo.

5. HILTERAPIA

Unikátny terapeutický vysokovýkonový laser sa využíva pri natiahnutí alebo natrhnutí svalu, pri poúrazovom opuchu, pri bolesti, zápaloch šliach a bolesti kĺbu. Efektívny, rýchly a dlhotrvajúci efekt už po prvej aplikácii.

 

Ideálne je športovať tak akurát, zbytočne sa príliš nesíliť, pretože telo si to pamätá a raz nám to vráti. Ak sa venujete športu, v ktorom prevláda jednostranná záťaž, je vhodné kombinovať ho s iným športom napr. s plávaním.

 

OPEN GYM – voľný vstup

  • PO-PIA 11-18 hod
  • SO,NE 09-19 hod
TrainSmart&FeelGood
USAcademy?️‍♀️?️‍♂️

Share this post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *