Prečo jesť ryby?

14 Skvelých dôvodov prečo jesť ryby

#1 Znižujú riziko rozvoja srdcovo-cievnych ochorení

Ryby obsahujú vysoké množstvo Omega-3 mastných kyselín, ktoré znižujú zápaly, chránia srdce a predchádzajú klinickým chorobám. Rozširujú krvné cievy a ich pružnosť,  podieľajú sa na udržovaní správnej úrovne cholesterolu. Začlenenie rýb do vašej stravy, môže znížiť riziko srdcového infarktu či mozgovej príhody.

#2 Môžu slúžiť ako prevencia proti depresii alebo pri liečbe

Hoci sa o depresii nehovorí zďaleka tak často ako o srdcových ochoreniach alebo obezite, v súčasnosti patrí obezita medzi najväčšie zdravotné problémy. Omega-3 mastné kyseliny fungujú ako dobrá prevencia proti depresii a podstatne zvyšujú účinnosť antidepresív. Jednoducho povedané, konzumácia rýb vás urobí šťastnejšími a zlepší kvalitu vášho života.

#3 Sú prírodným zdrojom vitamínu D

Nedostatok vitamínu D, ktorý je bežným problémom mnohých ľudí, môže viesť k osteoporóze a rachitíde. Vaše telo potrebuje dostatok vitamínu D, aby absorbovalo vápnik a chránilo vaše kosti. Čo znamená, že zdravie si môžete zlepšiť pravidelnou konzumáciou rýb, ktoré obsahujú vitamín D.

#4 Sú prírodným zdrojom horčíka

Ryby sú prírodným zdrojom horčíka, ktorý je dôležitou živinou pre váš organizmus. Hrá úlohu pri regulácii krvného tlaku a hladiny cukru v krvi spolu s funkciou svalov a nervov. Pravidelné jedenie rýb môže pomôcť regulovať tekutiny vo vašom tele.

#5 Zvyšujú energiu

Ryby sú vynikajúcim zdrojom chudých bielkovín. Bielkoviny sú pre váš organizmus nevyhnutným zdrojom energie a pomáhajú omladzovať poškodené bunky. Energiu môžete zvýšiť vyradením nezdravých tukov a konzumáciou väčšieho množstva rýb.

#6 Majú nízky obsah kalórií

Počítanie kalórií nemusí byť zábava, ale zohráva dôležitú úlohu pri dosahovaní a udržiavaní zdravej telesnej hmotnosti. Pretože morské plody majú nízky obsah kalórií a sú bohaté na nutričné živiny, je dôležité zaradiť ryby do pravidelnej stravy.

#7 Pomáhajú správnemu fungovaniu dýchacích ciest

Živiny ako vitamín B a draslík chránia váš dýchací systém pred účinkami znečistenia životného prostredia. Môžu zmierniť zápal na hrudníku, ktorý vedie k dýchacím ťažkostiam a kašľu. Ryby sú vynikajúcim zdrojom týchto živín. Deti, ktoré pravidelne jedia ryby, majú znížené riziko vzniku astmy.

#8 Zlepšujú duševné zdravie

Štúdie naznačujú, že pravidelné konzumovanie rýb môže znížiť riziko zhoršenia duševných funkcií v starobe a porúch mozgu, ako je Alzheimerova choroba. Pravidelná konzumácia rýb môže dokonca zlepšiť kognitívne funkcie a koncentráciu. Omega-3 mastné kyseliny, ktoré ryby obsahujú, môžu tiež znižovať stres, úzkosť a ďalšie príznaky depresie.

#9 Znižujú nespavosť

Nekvalitný spánok môže mať množstvo negatívnych vedľajších účinkov na vaše zdravie. Ukázalo sa, že výživné látky v rybách ako vitamín D, bielkoviny a horčík, zlepšujú kvalitu spánku. Ak trpíte nespavosťou, pravidelné jedenie rýb je pre vás ako stvorené a prispeje vám ku kvalitnejšiemu spánku.

#10 Majú pozitívny vplyv na pokožku

Starnutím má vaša pokožka tendenciu strácať pružnosť, čo prispieva k viditeľnému prejavu starnutia. Konzumácia látok, ako sú Omega-3, vitamín A, vitamín B a bielkoviny, môže podporovať pružnosť pokožky. To je dôvod, prečo konzumácia jednej až dvoch porcií rýb týždenne, môže prispieť k mladistvo vyzerajúcej pokožke a tiež znížiť riziko psoriázy.

#11 Podporujú zdravie a rast vlasov

Vlasy sú korunou krásy. Omega-3 mastné kyseliny a bielkoviny sú dôležité živiny pre zdravie, rast a pružnosť vašich vlasov. Tieto živiny pomáhajú obnoviť vlasové folikuly, zdravie pokožky na hlave a podporujú rast vlasov.

#12 Podporujú regeneráciu svalovej hmoty

Ryby obsahujú živiny, ktoré sú mimoriadne prospešné pri napomáhaní športovcom zotaviť sa z únavy a pri regenerácii svalov. Bielkoviny a draslík, ktoré obsahujú ryby, sú stavebnými kameňmi pre svaly. Preto môžete kondíciu vašich svalov zlepšiť pravidelným jedením rýb.

#13 Liečia nedostatok železa

Ryby sú prírodným zdrojom železa, ktoré vaše telo potrebuje na tvorbu červených krviniek. Ak v strave nemáte dostatok železa, môže sa u vás vyvinúť anémia či chronická únava. Začlenenie rýb do vašej stravy môže znížiť riziko nedostatku železa.

#14 V starobe môžu chrániť váš zrak

Ochorenie nazývané vekom podmienená degenerácia makuly, je najčastejšou príčinou poškodenia zraku a slepoty. Konzumáciou rýb môžete vo veľkej miere tomuto ochoreniu predísť.

TrainSmart&FeelGood
USAcademy?️‍♀️?️‍♂️

Share this post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *