5 tipov ako si udržať zdravý životný štýl

Zdravý životný štýl je vtedy, keď svojmu telu pravidelne doprajeme to, čo mu prospieva, napr. 8-hodinový spánok, zdravá strava, pitný režim. Dodá vám to viac energie, zlepší mentálne zdravie a zníži riziko chorôb. A naopak, ak vylúčime to, čo nášmu organizmu škodí, napr. fajčenie, alkohol a stres.

Je ľahké začať žiť zdravo, no ťažšie je si zdravý životný štýl udržať. Tu je zopár krokov ako žiť zdravšie.

 1. PITNÝ REŽIM – dbajte na to, aby ste denne prijali aspoň 2 l tekutín (v lete a pri športe viac). Voda vyplavuje z tela škodlivé látky, dodáva vášmu telu energiu a pomáha mu podať maximálny výkon pri športe.
 2. JEDZTE ZDRAVO – pridanie ovocia a zeleniny je skvelý základ pri začatí zdravej rutiny. Obsahujú množstvo živín, ako sú napríklad vitamíny a antioxidanty, ktoré vám pomôžu posilniť váš imunitný systém. Základom sú taktiež aj kvalitné obilniny a strukoviny. Orechy a semená obsahujú množstvo kvalitných tukov. Ryby patria medzi hlavné zložky zdravej výživy. Majú vysoký obsah omega 3 a 6 mastných kyselín, nezaťažujú organizmus a priaznivo vplývajú na našu pamäť.
 3. CVIČTE – ideálne je cvičiť denne, minimálne 4x týždenne. Odborníci tvrdia, že beh 3x do týždňa po dobu 15 – 30 minút priaznivo pôsobí na mozog, pamäť a mentálne zdravie človeka. Ak sa vám to zdá veľa alebo ste doteraz vôbec necvičili, je dobré začať prechádzkami a postupne pridávať náročnejšie cvičenie. Ak sa potrebujete nakopnúť, oslovte trénera alebo trénerku, ktorý vám určite poradí a ukáže ako cvičiť tak, aby vaše cvičenie malo čo najväčší efekt a aby ste z neho mali radosť.
 4. VYHÝBAJTE SA STRESU – niekedy je lepšie sa zastaviť, zhlboka sa nadýchnuť a relaxovať. Spôsobov na odbúravanie stresu je mnoho. Je dôležité, aby  ste si našli ten svoj spôsob ako to urobiť. Meditácia, čítanie kníh. počúvanie hudby a cvičenie. Tieto aktivity vám môžu pomôcť sa uvoľniť tým, že vyvolávajú pocit šťastia a pokoja.
 5. PRAVIDELNÝ SPÁNOK – ideálne 8 hodín denne. Je dobré zvyknúť si chodiť spať pred polnocou, pred spaním nepoužívať mobil, notebook a TV, namiesto toho si prečítajte dobrú knihu alebo si dajte upokojujúci kúpeľ.

Ako bude vyzerať vaše zdravé JA ? 

 • ste v dobrej telesnej kondícii,
 • ste v plnej sile, výkonní,
 • máte dobre vybudovanú imunitu, nebývate často chorí,
 • máte dobrú náladu,
 • máte normálny krvný tlak,
 • máte nízku hladinu cholesterolu.

Týchto 5 tipov vám môže pomôcť udržať zdravé zvyky a cítiť sa dobre.

OPEN GYM – voľný vstup

 • PO-PIA 11-18 hod
 • SO,NE 09-19 hod
TrainSmart&FeelGood
USAcademy?️‍♀️?️‍♂️

Share this post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *