Cvičenie a chudnutie

Dôležitosť chudnutia a cvičenia

Obezita môže viesť k mnohým vážnym zdravotným problémom, vrátane srdcových chorôb, cukrovky, mŕtvice a niektorých druhov rakoviny.

Jednou z metód, ktorá môže človeku pomôcť pri chudnutí, je obmedzenie počtu kalórií prijatých stravou. Ďalším spôsobom je spáliť kalórie navyše cvičením.

Výhody cvičenia vs. diéta

Kombinácia cvičenia so zdravou stravou je účinnejším spôsobom chudnutia, ako len na samotnom obmedzení príjmu kalórií. Cvičenie môže zabrániť alebo dokonca zvrátiť účinky určitých chorôb. Cvičenie znižuje krvný tlak a cholesterol, čo môže zabrániť infarktu.

Ak navyše cvičíte, znižujete riziko vzniku určitých druhov rakoviny, ako je rakovina hrubého čreva a prsníka. Je tiež známe, že cvičenie prispieva k pocitu dôvery a pohody, a tým pravdepodobne znižuje mieru úzkosti a depresie.

Cvičenie je užitočné pri chudnutí a udržiavaní chudnutia. Cvičenie môže zlepšiť metabolizmus alebo to, koľko kalórií spálite za deň. Môže vám tiež pomôcť udržiavať a zvyšovať chudú telesnú hmotu, čo tiež pomáha zvyšovať počet kalórií, ktoré každý deň spálite.

Koľko cvičenia je potrebné na chudnutie?

Ak chcete využívať  výhody cvičenia, odporúča sa vykonávať niektorú formu aeróbneho cvičenia najmenej trikrát týždenne, minimálne 20 minút. Viac ako 20 minút je však lepších, ak chcete skutočne schudnúť. Zahrnutím iba 15 minút mierneho cvičenia – napríklad chôdze jednu míľu – denne spálite až 100 kalórií navyše (za predpokladu, že potom vo svojej strave nespotrebujete nadmerné množstvo kalórií).

Aeróbne

Bez ohľadu na to, aký cvičebný program realizujete, mal by obsahovať určitú formu aeróbneho alebo kardio cvičenia. Aeróbne cvičenia zvyšujú srdcovú frekvenciu a pumpujú krv. Aeróbne cvičenia môžu zahŕňať chôdzu, jogging, jazdu na bicykli, plávanie a tanec. Môžete si tiež zacvičiť na fitnes stroji, ako je bežecký pás, alebo stepper.

Kardio napr. HIIT – vysokointenzívny intervalový tréning s vlastnou váhou a cvičebnými pomôckami.

Silový tréning

Veľkou výhodou cvičenia s váhami je, že okrem chudnutia budete aj budovať svalovú hmotu. Sval zase spaľuje kalórie. Hovorí sa  o zdravej spätnej väzbe! Odborníci odporúčajú pracovať so všetkými hlavnými svalovými skupinami trikrát týždenne. Toto zahŕňa:

  • abs
  • biceps
  • hrudník
  • predlaktia
  • hamstringy
  • ramena
  • triceps

Silový tréning v kombinácii s aeróbnymi aktivitami pôsobí na zlepšenie celkovej fyzickej aktivity čo má za následok zlepšenie hodnôt krvného tlaku.

Jóga

Jóga nie je taká intenzívna ako iné druhy cvičenia, ale  vám môže pomôcť schudnúť inými spôsobmi . Štúdia zistila, že ľudia cvičiaci jogu si viac všímajú, čo jedia, a preto majú menšiu pravdepodobnosť obezity.

Medzi návyky zdravého životného štýlu, ktoré je potrebné zvážiť, patria:
  • chôdza alebo jazde na bicykli do práce alebo pri vybavovaní vecí
  • schody namiesto výťahu
  • parkovať ďalej od cieľa

TrainSmart&FeelGood

USAcademy?️‍♀️?️‍♂️

Share this post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *