Zelený čaj

Zelený čaj je po vode druhým najviac konzumovaným nápojom na svete. Pochádza z Číny a Indie, kde sa stáročia využíva sa v tradičnej indickej a čínskej medicíne a konzumuje pre jeho priaznivé zdravotné prínosy, ako napr. odbúravanie tukov, zlepšená funkcia mozgu, zníženie rizika srdcových chorôb.

Vyrába sa z neoxidovaných listov a je jedným z menej spracovaných druhov čajov. Preto obsahuje najviac antioxidantov a prospešné polyfenoly, ktoré poskytujú protizápalové a protirakovinové účinky.

Nesladený varený zelený čaj obsahuje nula kalórií. Kofeín obsiahnutý v šálke čaju sa líši od množstva čaju a dĺžky jeho vylúhovania sa.

Tu je zopár výhod zeleného čaju:

1. Môže zlepšiť funkciu mozgu

Ak budete piť zelený čaj každý deň, váš mozog bude fungovať na vyššej úrovni a taktiež sa zvýši vaša produktivita. Kľúčovou účinnou látkou je kofeín, ktorý pôsobí ako stimulant. Zelený čaj neobsahuje až také množstvo kofeínu ako káva, ale dosť na to, aby vyvolal reakciu bez toho, aby spôsobil nepriaznivé účinky pri jeho nadmernej konzumácii. Taktiež obsahuje L-theanín, ktorý v kombinácii s kofeínom dodáva energiu a vyššiu funkciu mozgu.

Taktiež vďaka látke L-theanín uvoľňuje myseľ bez toho, aby vyvolala ospalosť a má upokojujúce účinky ak trpíte stresom, strachom alebo úzkosťou.

2. Zvyšuje spaľovanie tukov

Namiesto toho aby ste utrácali peniaze za tabletky na chudnutie skúste pravidelne začať piť zelený čaj, ktorý vám pomôže s reguláciou hmotnosti. Zelený čaj môže zvýšiť spaľovanie tukov a zrýchliť metabolizmus.

3. Zlepšenie športového výkonu 

Kofeín obsiahnutý v zelenom čaji má obrovský vplyv na váš športový výkon, pretože zvyšuje vašu fyzickú výkonnosť. Slúži aj ako dobrý doplnok stravy pred tréningom. Zelený čaj vám dodá zdravú dávku kofeínu, aby ste mohli dosiahnuť všetky vaše kondičné a športové ciele.

4. Zníženie rizika rakoviny

Oxidačné poškodenie môže viesť k chronickým zapáleniam, ktoré môžu viesť až k chronickým ochoreniam vrátane rakoviny. Antioxidanty pomáhajú chrániť telo pred oxidačným poškodením. Zelený čaj je zdrojom silných antioxidantov.

5. Pomáha pri predchádzaní kardiovaskulárnym ochoreniam

Znižuje celkový cholesterol a LDL (zlé) hladiny cholesterolu. Tiež zvyšuje antioxidačnú kapacitu krvi, ktorá chráni častice LDL pred oxidáciou, ktorá je jednou z ciest k srdcovým chorobám.

Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí pijú denne zelený čaj majú nižšie riziko kardiovaskulárnych chorôb.

Taktiež je plný účinných výživných látok a minerálov, ktoré posilňujú imunitu a sú dôležité pre zdravie.

Aby ste získali čo najviac zdravotných výhod zeleného čaju, odporúča sa ho piť nesladený a bez mlieka. Môže to znižovať antioxidačnú účinnosť.

 

TrainSmart&FeelGood
USAcademy?️‍♀️?️‍♂️

Share this post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *